Jak zapobieć uzależnieniom od najmłodszych lat?

Najnowsze statystyki dotyczące wieku rozpoczęcia zażywania narkotyków i alkoholu wśród nastolatków są alarmujące. Dlatego też przy wdrażaniu działań zapobiegawczych za które odpowiedzialni są rodzice, musimy zwracać na to szczególną dysponować niezbędną do tego wiedzą.

Komunikacja z naszymi dziećmi musi być podstawą prawdziwej prewencji, chociaż powinna być nieprzerwana i bez granic, czasami ta komunikacja cierpi na przerwę, gdy dzieci osiągają wiek dojrzewania, dlatego tak ważne jest, aby zaczynać rozmawiać na te tematy z dziećmi od młodości.

Alkohol jest częścią wielu naszych zwyczajów i uroczystości, zarówno w rodzinie, jak i w grupach, a czasami normalizujemy sytuacje, co ma swoje niechciane konsekwencje. Nie możemy zapomnieć, że nasze dzieci nie przestają nas obserwować i naśladować. Jesteśmy ich najlepszym modelem nauczania. Ale czym są te działania zapobiegawcze?

Komunikacja – rozmowa z naszymi dziećmi jest rzeczą normalna, ale komunikowanie się z nimi jest bardziej skomplikowane; ; aby rozmawiać, trzeba najpierw słuchać.

Wyznaczanie limitów – są one niezbędne jeśli chodzi o powstrzymanie pewnych zachowań. Ograniczenia chronią dzieci i pomagają im podejmować prawidłowe decyzje. Od najmłodszych lat muszą nauczyć się, jak daleko mogą się posunąć i jakie niebezpieczeństwa stoją przed nimi, jeśli przekroczą linię.

Branie odpowiedzialności za swoje czyny – nadmierna ochrona jest jednym z najgorszych wrogów w edukacji. Dzieci muszą nauczyć się, że ich działania mają konsekwencje i że muszą się z nimi uporać. Jeśli nie nauczymy dzieci podejmować własnych decyzji, to zawsze będą one zależne od kogoś innego kto je podejmie.

Zarządzanie czasem wolnym – trzeba ich nauczyć tolerować nudę. To bardzo przydatne. W ten sposób dzieci uczą się być pomysłowymi i poszukiwać alternatywy spędzania wolnego czasu.

Wspólne zajęcia – prowadzenie wspólnych zajęć, takich jak gotowanie czy wspólne uprawianie sportu, jest nie tylko idealną przestrzenią do dialogu, ale również nauczy ich zdrowej alternatywy spędzania wolnego czasu.

Asertywność – nasze dzieci muszą nauczyć się mówić „nie”, gdy nie chcą czegoś robić i być w stanie skutecznie zarządzać presją rówieśników. Nauka wczesnego rozwiązywania konfliktów pomaga im podejmować decyzje z większą pewnością, gdy są starsi.